Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpisy od aktywów w spółce komandytowej bez ograniczeń w kosztach

20 lutego 2017 | Podatki

Po przekształceniu spółki z o.o. w komandytową, możliwe jest rozliczenie w rachunku podatkowym odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w pełnej wysokości, a więc również od pierwotnego agio istniejącego w podmiocie przekształcanym.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 13 grudnia 2016 r. (I SA/Kr 1281/16).

Wnioskodawca (spółka z o.o. A) jest udziałowcem w innej spółce z o.o. (B), w której doszło do podwyższenia kapitału zakładowego. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. B zostały w całości objęte przez wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci aktywów. Aktywa zostały wycenione dla potrzeb aportu według wartości rynkowej. Wartość nominalna nowych udziałów spółki z o.o. B jest niższa od wartości rynkowej aktywów. Nadwyżka wartości rynkowej aktywów ponad wartość nominalną nowych udziałów spółki z o.o. B została odniesiona na jej kapitał zapasowy (agio). Aktywa będą amortyzowane w spółce z o.o. B z zastosowaniem ograniczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy CIT, co oznacza, że odpisy amortyzacyjne będą kosztami podatkowymi tylko od tej części wartości rynkowej aktywów, która trafiła na kapitał zakładowy spółki z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament