Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na korektę kompensacyjną

20 lutego 2017 | Podatki | Emilia Wolnowska
Skutki podatkowe korekty
źródło: Rzeczpospolita
Skutki podatkowe korekty

Krajowe regulacje nie zawierają ani definicji korekty zysków dla cen transferowych, ani terminów, w których powinny one zostać sporządzone. Przedsiębiorcy mogą posiłkować się wytycznymi OECD w tym zakresie.

Emilia Wolnowska

Praktyką powszechnie stosowaną przez podmioty powiązane są tzw. końcoworoczne korekty zysków (tzw. transfer pricing adjustment/TP adjustment). Polegają one na dostosowaniu cen ustalanych w ciągu roku, np. na podstawie danych historycznych, do poziomu rynkowego. W polskich regulacjach dotyczących podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług nie ma przepisów odnoszących się wprost do omawianego mechanizmu, w szczególności przepisy nie zawierają legalnej definicji tych korekt. Zgodnie definicją opracowaną przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (dalej: OECD), korekta kompensacyjna oznacza korektę, w której podatnik wskazuje cenę transferową dla celów podatkowych, tzn. taką, która według niego jest ceną uwzględniającą zasadę pełnej konkurencji w transakcjach zawartych przez podmioty powiązane, nawet jeśli ta cena różni się od ceny rzeczywiście zastosowanej pomiędzy powiązanymi przedsiębiorstwami. Korekta taka może być dokonywana przed złożeniem zeznania podatkowego (http://www.oecd.org/ctp/glossaryoftaxterms.htm).

Gdy jest możliwa analiza i ocena

Wytyczne OECD nie są jednak obowiązującym prawem, a polskie regulacje nie określają terminu na sporządzenie takiej korekty. Z uwagi na ich charakter, w praktyce korekty te dokonywane są zazwyczaj...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament