Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy być wsparciem dla regionu

20 lutego 2017 | Życie Rzeszowa i Podkarpacia | Robert Horbaczewski
autor zdjęcia: Jadwiga Zydron
źródło: Rzeczpospolita

Taka uczelnia jak nasza musi wpisywać się w potrzeby przemysłu i usług – mówi Józef Cebulski, prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Rz: Panie profesorze, przychodzi przedsiębiorca do uniwersytetu i...

Józef Cebulski: I kierujemy go do Uniwersyteckiego Centrum Transferu Technologii. W największym uproszczeniu jest to jednostka uniwersytetu dedykowana współpracy z biznesem. Na przykład przedsiębiorca ma innowacyjny pomysł, ale nie dysponuje sprzętem oraz personelem badawczym umożliwiającym weryfikację. I tu pojawiamy się my. To oczywiście tylko przykładowy model współpracy, bo nasze możliwości są znacznie szersze.

Czy Uniwersytet Rzeszowski jest przygotowany do takiej współpracy?

W ostatnich latach w bazę badawczo-naukową nasz uniwersytet zainwestował ponad 526 mln zł. W samą aparaturę i wyposażenie ponad 156 mln zł. Większość to pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej. Powstały m.in. Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii, Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych czy Centrum Innowacyjno-Badawcze Środowiska. Na najwyższym światowym poziomie jest sprzęt zakupiony na potrzeby wydziału medycznego. Wysokiej klasy jest laboratorium nanotechnologii. To trzecie laboratorium świata, gdzie są syntezowane technologią MBE izolatory topologiczne na bazie tellurku rtęci.

Można już wskazać jakieś efekty tych inwestycji?

Oczywiście. Podnieśliśmy poziom naszych badań. Zwielokrotniliśmy ilość prac...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament