Więcej samodzielności w poczynaniach sądu
Jest szansa na powstrzymanie bezzasadnych pozwów.
Wśród wielu zmian w procedurze cywilnej zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie z 27 listopada 2017 r. odnaleźć można bardzo interesujące rozwiązania służące zwiększeniu dyskrecjonalnej władzy sędziego. To ciekawe zagadnienie, zwłaszcza w świetle pytań o zakres władzy sądowniczej. Dyskusja na ten temat toczy się w innych krajach, tak na płaszczyźnie procesowej, jak i materialnej. Na problem samodzielności judykatury można patrzeć również w świetle sposobu regulacji danego zagadnienia. Większa kazuistyka to mniejsza rola sędziego i odwrotnie – reguły ogólne to więcej władzy (i odpowiedzialności) sądownictwa, kosztem władzy ustawodawczej.
Zagadnienia te są od kilku lat dyskutowane we Francji w związku z reformą odpowiedzialności cywilnoprawnej. Są one również przedmiotem ożywionej dyskusji w Stanach Zjednoczonych w związku z wprowadzoną w większości stanów reformą odpowiedzialności cywilnej ograniczającą wysokość świadczenia należnego poszkodowanemu (Dobbs D.B.„The law of torts", St. Paul, Minnesota 2000).
Opinia biegłego zabiera czas
Chcemy zwrócić uwagę na dwa szczegółowe rozwiązania, stanowiące wycinek omawianej problematyki. Jedno z nich może mieć istotny wpływ na przebieg i sprawność postępowania, drugie zaś ma charakter marginalny jeśli chodzi o statystyczną częstotliwość występowania. Obie jednak łączy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta