Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powieść godna Kafki

30 stycznia 2018 | Kultura | Jacek Cieślak
John Maxwell Coetzee (1940), laureat Nagrody Nobla w 2003 r. Autor „Czekając na barbarzyńców”, „Ciemnego kraju”, „Wieku żelaza”, „Hańby”. Po wyjeździe z RPA do Australii stworzył cykl o alter ego Elizabeth Costello.
źródło: Materiały prasowe/Znak
John Maxwell Coetzee (1940), laureat Nagrody Nobla w 2003 r. Autor „Czekając na barbarzyńców”, „Ciemnego kraju”, „Wieku żelaza”, „Hańby”. Po wyjeździe z RPA do Australii stworzył cykl o alter ego Elizabeth Costello.
John Maxwell Coetzee Lata szkolne Jezusa  Znak, 2018
źródło: materiały prasowe
John Maxwell Coetzee Lata szkolne Jezusa Znak, 2018

Noblista J.M. Coetzee zadaje w „Latach szkolnych Jezusa" fundamentalne pytania o naszą tożsamość. Premiera w środę.

„Niektórzy mówią, że drugie części zawsze od pierwszych bywają lichsze" – kokietuje zaczerpnięte z „Don Kichota" motto „Lat szkolnych Jezusa", bo to kontynuacja książki „Dzieciństwo Jezusa", w której uchodźcy po przybyciu do Novilli zyskiwali nową tożsamość i imiona, poddając się procesowi edukacji wolnej od emocji i namiętności.

Głównymi bohaterami byli Simone, który zaopiekował się półsierotą Dawidem i odnalazł jego matkę Ines. Przewrotność narracji polegała na tym, że gdy czuliśmy się jak w centrum sekciarskiego apokryfu, oczyszczał nas śmiech wywołany parodiami alternatywnych historii Jezusa. Bywało też na odwrót, gdy zdawaliśmy sobie sprawę, że tajemnica stawia nas w sytuacji totalnej bezradności. Kafkowska groteska zmieniała się w beckettowski absurd.

Pewne było to, że Dawida intrygowała postać rycerza z La Manchy, który żył w świecie własnej wyobraźni. Tak jak on bywał kompletnie niezrozumiany, a wręcz uznawany za wariata. Gdy bezkompromisowy Dawid nie chciał chodzić do szkoły i poddać się normom edukacji, rodzina uciekła do Estrelli.

Trudne pytania

Druga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10964

Wydanie: 10964

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament