Jak wnieść sprzeciw od decyzji administracyjnej
Sprzeciw od decyzji administracyjnej w pewnych sytuacjach zastąpił skargę. Strona ma teraz tylko 14 dni na zaskarżenie tego rozstrzygnięcia.
Sprzeciw od decyzji administracyjnej został wprowadzony do polskiego porządku prawnego ponad pół roku temu, zastępując w pewnych sytuacjach skargę. Od tego czasu można zauważyć kształtującą się praktykę w zakresie stosowania tego środka, choć nadal nie jest ona wolna od licznych wątpliwości, występujących zarówno po stronie organów, jak i stron prowadzonych przez nie postępowań.
Nie zawsze skarga
Postępowanie administracyjne jest co do zasady dwuinstancyjne, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej – art. 15 ustawy z 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Jeżeli zatem strona nie jest zadowolona z decyzji lub postanowienia, może je co do zasady zaskarżyć do organu drugiej instancji. Sprawa jest wówczas ponownie merytorycznie rozpatrywana, a ostateczne ustalenia mogą być następnie zweryfikowane pod względem zgodności z prawem przez sąd administracyjny, po złożeniu skargi przez stronę.
Zdarzyć się może i tak, że zamiast załatwienia sprawy co do meritum, zostanie wydana decyzja kasacyjna, uchylająca rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji i przekazująca mu sprawę do ponownego rozpoznania, stosownie do art. 138 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. Jej prawidłowość będzie wówczas nadal kontrolowana przez sąd administracyjny, przy czym nie na skutek skargi (jak dotychczas), ale sprzeciwu.
Środek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta