Ocena negatywna pozbawia szans na dalszą pracę
Weryfikacji przydatności nowego pracownika do pracy służy pierwsza ocena, której powinni zostać poddani wszyscy zatrudniani w służbie cywilnej. Jej wynik ma decydować o możliwości kontynuowania przez nich pracy w urzędzie.
Kategorie osób podlegających pierwszej ocenie w służbie cywilnej wymienia art. 37 ustawy z 21 listopada 2008 r o służbie cywilnej (dalej usc). Zgodnie z tym przepisem są to osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej, z którymi zawarto umowę na czas określony 12 miesięcy. Przy czym przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej rozumie się osobę, która:
- nie była wcześniej zatrudniona w służbie cywilnej na czas nieokreślony albo
- nie była zatrudniona na czas określony 12 miesięcy i nie otrzymała pierwszej pozytywnej oceny, albo
- nie jest osobą zatrudnianą w służbie cywilnej na podstawie art. 34 ust. 1 usc a zatem nie jest: osobą zwolnioną z zawodowej służby wojskowej, pełnionej na stanowisku służbowym w Ministerstwie Obrony Narodowej lub terenowym organie administracji rządowej podległym ministrowi obrony narodowej, wskutek wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej, która następnie została zatrudniona w tej jednostce organizacyjnej na stanowisku pracy utworzonym w miejsce zlikwidowanego stanowiska służbowego lub stanowisku równorzędnym.
Przykład
Pracownik był dwukrotnie zatrudniony w służbie cywilnej na zastępstwo w latach 1999-2004. Pierwszy raz – na dwa lata, drugi raz – na 1,5 roku. W czasie tych umów nie odbył służby przygotowawczej (był z niej zwolniony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta