Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd powinien zachęcać bezrobotnych do pracy

30 stycznia 2018 | Prawo | Mateusz Rzemek

Rozmowa | Jacek Męcina ekspert Konfederacji Lewiatan, były wiceminister pracy

Rz: Mamy rekordowo niskie bezrobocie, co dla gospodarki oznacza brak rąk do pracy, jak rząd powinien zareagować na taką sytuację na rynku pracy?

Jacek Męcina: Kluczowe jest zapewnienie gospodarce dostępu do kapitału ludzkiego, w przeciwnym razie tworzyć się będą napięcia spowodowane kolejną nierównowagą (równie niebezpieczną jak bezrobocie), tym razem brakiem pracowników. To wyzwanie wykracza poza działania, jakie mogą podejmować urzędy pracy, choć także tu z miliona bezrobotnych możliwa jest aktywizacja i wprowadzenie na rynek pracy pewnie ok. połowy. Pod tym względem szkoda, że nie w pełni wykorzystano nowe instrumenty wprowadzone w 2014 r., bo mogło być lepiej – mamy okres, w którym pracodawcy są skłonni zatrudniać nawet nie w pełni przygotowanych pracowników i efekt skutecznego wprowadzania na rynek pracy jest po prostu bardziej trwały. Większą grupą rezerw rynku pracy stanowią dziś osoby bierne zawodowo, przede wszystkim kobiety, które bardzo często wybierają opiekę nad dzieckiem. Przemawia za tym brak w środowisku lokalnym usług żłobkowych lub pracy w zawodzie czy odpowiednich kwalifikacji. Część, korzystając ze wsparcia wynikającego z pobieranych świadczeń, nie ma dostatecznej motywacji do powrotu na rynek pracy. Pomoc urzędu pracy i tworzenie zachęt do powrotu na rynek pracy to dziś zadanie państwa. Warto rozważyć zmianę modelu świadczenia 500+, tak aby zachęcało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10964

Wydanie: 10964

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament