Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energa w przebudowie

30 stycznia 2018 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Daniel Obajtek W ramach naszej grupy funkcjonowały 44 spółki, które nie miały określonego obszaru kompetencji, blokowały się, wydzierały sobie pracowników. W 2017 r. zlikwidowaliśmy jedną trzecią spółek.

Rz: EBITDA Energi w czwartym kwartale 2017 roku wyniosła 525 mln zł, o ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Analitycy mówią o pozytywnym zaskoczeniu, a pan?

Po pierwsze – jestem pełen pokory, a po drugie uważam, że przed spółką jeszcze jest bardzo dużo zadań.

Czyli?

Przede wszystkim dobór odpowiedniej kadry i aktywne zarządzanie najważniejszymi procesami w spółce, a nie zajmowanie się sprawami drobniejszej wagi. Jestem przeciwny budowaniu zbyt skomplikowanych struktur korporacyjnych, które odcinają zarząd od zarządzania najważniejszymi częściami biznesu. W ramach naszej grupy funkcjonowały 44 spółki, które nie miały określonego obszaru kompetencji, blokowały się wzajemnie, wydzierały sobie pracowników i tak dalej. W 2017 roku zlikwidowaliśmy jedną trzecią spółek, do końca tego roku zostanie około 20. Nie chodzi tutaj o zmniejszenie liczby zarządów i prezesów, to żadne oszczędności, tylko o udrożnienie i uszczelnienie pewnych procesów.

Jakich procesów?

Np. logistycznych. Mieliśmy spółkę logistyczną, która jednak obsługiwała tylko część grupy. Myśmy ją umiejscowili pod spółką matką i skupiliśmy w niej wszelkie kompetencje zakupowe. W dodatku ma kupować u producentów, a nie u pośredników. I dzięki temu, że jest swego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10964

Wydanie: 10964

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament