Złoty znów jest jak euro
Waluty | Poparcie biznesu dla euro w Polsce zależy m.in. od zmienności złotego. A ta dziś jest niewielka. Grzegorz Siemionczyk
W 2016 r. 58 proc. szefów średnich i dużych firm działających w Polsce życzyło sobie zastąpienia złotego przez euro. Była to pierwsza zwyżka ich poparcia dla euro od 2010 r., gdy firma doradcza Grant Thornton zaczęła regularnie ich o to pytać. W pierwszym badaniu wprowadzenia w Polsce euro życzyło sobie aż 85 proc. przedstawicieli firm, a w 2015 r. już zaledwie 42 proc.
W 2017 r. GT ankiety nie przeprowadził, nie wiadomo więc, czy wzrost poparcia przedsiębiorców i menedżerów dla euro w 2016 r. wyznaczał zmianę trendu. Jest jednak prawdopodobne, że ich skłonność do zastąpienia złotego euro znów zmalała. Dlaczego? Bo notowania złotego nie dawały powodów do niezadowolenia: po wyraźnym wzroście w 2016 r. chwiejność kursu euro w złotych znów się zmniejszyła.
Być w lepszym klubie
– Perspektywa wejścia Polski do strefy euro była coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta