Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara dla inwestora za brak pozwolenia na użytkowanie budynku

30 stycznia 2018 | Administracja | Tomasz Duchniak

Kwestionowanie przez inwestora prawidłowości kwalifikacji obiektu budowlanego dopiero na etapie postępowania w sprawie wymierzenia kary nie doprowadzi do uniknięcia kary z tytułu przystąpienia do użytkowania budynku bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 grudnia 2017 r. (II OSK 617/16), w którym oddalił skargę od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 22 października 2015 r. (sygn. II SA/Sz 224/15).

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Starosta wydał na rzecz inwestorów decyzję o pozwoleniu na wykonanie robót budowlanych obejmujących rozbudowę i przebudowę budynku pensjonatu wraz z wewnętrznymi i zewnętrznymi instalacjami, miejscami postojowymi dla samochodów osobowych oraz rozbiórkę części istniejącego budynku pensjonatowo-technicznego. W pozwoleniu na wykonanie robót budowlanych budynek zaliczono do kategorii XIV obiektów budowlanych. Następnie, starosta zmienił ww. pozwolenie w zakresie istotnych rozwiązań architektoniczno-budowlanych i instalacyjnych. Także w tym przypadku kategorię obiektu budowlanego określono jako XIV.

W dalszej kolejności inwestorzy złożyli wniosek o pozwolenie na użytkowanie rozbudowanej części pensjonatu (z wyłączeniem części pokoi). Ponieważ w trakcie kontroli powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) ustalił, że nie zostały wykonane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10964

Wydanie: 10964

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament