Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w ustawach samorządowych i w prawie wyborczym

30 stycznia 2018 | Administracja | Anna Puszkarska
źródło: Rzeczpospolita

Mieszkańcy gminy (powiatu, województwa), w bezpośrednim głosowaniu, będą decydować corocznie o części wydatków budżetu danej jednostki samorządowej. Grupa mieszkańców posiadających czynne prawa wyborcze, będzie mogła wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Anna Puszkarska

Wprowadzone modyfikacje wynikają z ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (dalej nowelizacja). Zmodyfikowano nią ustawy: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa, o ustroju miasta stołecznego Warszawy, o petycjach oraz Kodeks wyborczy. 31 stycznia wejdą w życie zmiany w ustawach samorządowych. Jednak nowe rozwiązania będą miały zastosowanie dopiero do kadencji organów samorządu następujących po obecnej kadencji.

Budżet obywatelski

Szczególną formą konsultacji społecznych będzie budżet obywatelski. Mieszkańcy gminy (powiatu, województwa), w bezpośrednim głosowaniu, będą decydować corocznie o części wydatków budżetu danej jednostki samorządowej. Zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego trzeba będzie uwzględnić w uchwale budżetowej.

W przypadku gmin będących miastami na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego będzie obowiązkowe, przy czym wysokość tego budżetu będzie musiała wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Środki wydatkowane z budżetu obywatelskiego będzie można podzielić:

- w gminie – na pule obejmujące całość gminy i jej części w postaci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10964

Wydanie: 10964

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament