Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedopuszczalna korekta kwoty na sfinansowanie zamówienia

30 stycznia 2018 | Administracja | Sylwester Kuchnio

Kwota, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, i którą na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych podaje przed otwarciem ofert, nie może być po ich otwarciu zmieniana. Odwołań dotyczących zaniechania odrzucenia oferty nie wnosi się przed oceną ofert przez zamawiającego.

W wyroku z 28 grudnia 2017 r. (sygn. akt: KIO 2678/17) Krajowa Izba Odwoławcza orzekała m.in. o specyficznej i raczej rzadko występującej w praktyce obrotu czynności zamawiającego: korekcie kwoty, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, i którą podał przed otwarciem ofert.

Korekta informacji

W przedmiotowej sprawie wykonawca wniósł odwołanie dotyczące zaniechania przez zamawiającego nakazania udzielenia konkurentowi wykonawcy wyjaśnień dotyczących jego ceny ofertowej, a także zaniechania odrzucenia jego oferty pomimo, że zawierała cenę rażąco niską. Ponadto odwołanie dotyczyło zmiany (zmniejszenia) kwoty jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia – wskazania innej (niższej) kwoty w informacji zamieszczonej na stronie internetowej po otwarciu ofert, niż kwota podana bezpośrednio przed otwarciem ofert.

Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu zwrócenia się o udzielenie wyjaśnień, o których mowa w art. 90 ust. 1 Prawa zamówień publicznych (dalej Pzp) i jednocześnie o odrzucenie oferty konkurenta oraz „wskazanie", że zamawiający bezprawnie obniżył kwotę jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia po otwarciu ofert.

Odwołujący podniósł, że bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podał kwotę 2 500 000 zł jako kwotę, którą zamierza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10964

Wydanie: 10964

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament