Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Premierowi pod rozwagę: dlaczego nie inwestujemy

30 stycznia 2018 | Ekonomia

Jeremi Mordasewicz Nie da się zastąpić inwestycji prywatnych państwowymi. Rządy, które tego próbowały, poniosły porażkę.

 

Mój dzisiejszy artykuł opiera się na opiniach blisko 60 przedsiębiorców i menedżerów zarządzających firmami, które prowadzą duże inwestycje i oferują dobre warunki pracy. Ze względu na jakość tych firm, warto uznać je za reprezentatywne.

Utrzymanie szybkiego i długotrwałego wzrostu gospodarczego w naszym kraju wymaga zwiększenia wielkości i efektywności inwestycji. Musimy wydawać więcej i mądrzej. W latach 70. inwestycje w Polsce sięgały 30 proc. PKB, ale okazały się nieefektywne: kosztem ogromnego wzrostu zadłużenia uzyskaliśmy niewielki wzrost produktywności. Zadaniem rządu jest zapewnienie klimatu sprzyjającego inwestowaniu i pozyskanie zaufania inwestorów. Wymiana ministrów może pomóc, ale nie wpłynie znacząco na zwiększenie inwestycji, jeśli rząd nie zmieni priorytetów.

Firmy można zachęcić, ale nie zmusić do inwestowania. U rządzących rodzi się więc pokusa, by iść na skróty i wziąć się za to samemu. Doświadczenie uczy jednak, że nie da się zastąpić inwestycji prywatnych państwowymi. Rządy, które tego próbowały, poniosły porażkę. Centralne sterowanie prowadzi do osłabienia innowacyjności i efektywności wykorzystania zasobów oraz utraty konkurencyjności.

Od rządu inwestorzy oczekują racjonalnego i stabilnego prawa, sprawnych i godnych zaufania sądów, niezbędnych do ochrony praw własności, odpowiedniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10964

Wydanie: 10964

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament