Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka o Pokój

30 stycznia 2018 | Życie Opola i Ziemi Opolskiej | Grzegorz Łyś
Idea strefy oferującej leczenie i atrakcje turystyczne jest nadal żywa i wciąż ma, jak wierzą jej zwolennicy, szansę na realizację.
źródło: Shutterstock
Idea strefy oferującej leczenie i atrakcje turystyczne jest nadal żywa i wciąż ma, jak wierzą jej zwolennicy, szansę na realizację.

Odrodzenie sławnego uzdrowiska w Borach Stobrawskich szansą na szybszy rozwój Opolszczyzny.

Największym bogactwem naturalnym gminy Pokój – z braku kruszców czy surowców energetycznych – są sosnowe bory. Dzięki leczącym reumatyzm kąpielom z igłami sosny miejscowe uzdrowisko, ówcześnie Bad Carlsruhe, cieszyło się przed 150 laty sławą sięgającą daleko poza Śląsk. Nawet dziś, gdy po dawnym kurorcie pozostały tylko kronikarskie zapiski i widokówki, tradycje Pokoju jako uzdrowiska sprawiają, że miejscowy rehabilitacyjny szpital reumatologiczny należy do najbardziej obleganych na Opolszczyźnie. Wielu pacjentów traktuje go jak sanatorium.

Lata starań

Od kilkunastu już lat trwają starania samorządów różnych szczebli o przywrócenie Pokojowi statusu miejscowości uzdrowiskowej. Odrodzony kurort miał stać się sercem obszaru funkcjonalnego Stobrawska Strefa Rehabilitacji i Rekreacji. Jej utworzenie planowano zapisać w regionalnym programie operacyjnym jako jeden „projektów kluczowych", szczególnie ważnych dla rozwoju województwa, współfinansowanych ze środków unijnych w trybie pozakonkursowym.

Niestety, okazało się, że zasady przyznawania dotacji na lata 2014–2020 nie dają możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10964

Wydanie: 10964

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament