Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w prawie chińskim przydadzą się polskim przedsiębiorcom

20 kwietnia 2018 | Biznes i finanse | Jarosław M. Jankowski

Na zintensyfikowanej wymianie handlowej Polski z Chinami korzystają polscy przedsiębiorcy, których produkty i usługi stają się coraz bardziej rozpoznawalne na rynku chińskim. Z tego względu istotną kwestią dla przedsiębiorców uczestniczących w takiej wymianie pozostaje znajomość przepisów i standardów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach. Ostatnio uległy one zmianie.

Należy zatem odnotować uchwalone 14 listopada 2017 roku przez Komitet Stały Komunistycznej Partii Chin fundamentalne zmiany, jakie zostały wprowadzone w Prawie o Zwalczaniu Nieuczciwej Konkurencji (dalej: Nowe Prawo).

Nowe Prawo obowiązuje wszystkie podmioty gospodarcze prowadzące wymianę handlową w Chinach od 1 stycznia 2018 roku. Jest to jedna z nielicznych zmian w prawie chińskim, która zmierza rzeczywiście do rozwiązania wątpliwości praktycznych, z jakimi mierzyli się przedsiębiorcy operujący na rynku chińskim od czasu przyjęcia pierwszej wersji tego prawa w 1993 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim zakresu czynów nieuczciwej konkurencji, nowej definicji przekupstwa gospodarczego (pojęcie to należy odróżnić od węższego pojęcia korupcji w rozumieniu przepisów chińskiego prawa karnego), ochrony tajemnicy handlowej, prowadzenia postępowań w sprawie naruszeń prawa oraz reżimu odpowiedzialności w razie dokonania czynów nieuczciwej konkurencji przez podmioty gospodarcze.

Założenia ustawowe

Podstawowymi założeniami Nowego Prawa ujętymi w art. 1 jest promowanie rozwoju społeczno-ekonomicznego porządku, zapobieganie czynom nieuczciwej konkurencji oraz ochrona uzasadnionych praw i interesów podmiotów gospodarczych oraz konsumentów. Prowadzenie działalności gospodarczej w Chinach (w zakresie obejmującym zarówno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11032

Wydanie: 11032

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament