Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klient pośrednika lepiej zabezpieczony

20 kwietnia 2018 | Wakacje z biurem podróży
źródło: Shutterstock

Na początku wakacji, 1 lipca, wejdzie w życie nowa ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Dzięki niej interesy turystów kupujących wyjazdy u internetowych pośredników będą lepiej zabezpieczone.

Marzena German

Ustawa wprowadza do polskiego prawa nową dyrektywę Unii Europejskiej. Podobne zasady będą więc obowiązywały we wszystkich krajach wspólnoty.

Europejski ustawodawca stwierdził, że w związku z dynamicznym rozwojem usług turystycznych i nowych form ich sprzedaży niezbędne jest wprowadzenie nowych regulacji. Chodzi głównie o to, że podróżni zaczęli masowo korzystać z usług internetowych pośredników. Kupując u nich przelot, zakwaterowanie czy inne usługi, nie mają zabezpieczenia finansowego, które działa przy zakupie imprezy turystycznej w biurze podróży.

Impreza turystyczna to co najmniej dwie powiązane ze sobą usługi, na przykład hotel i bilety lotnicze czy przejazd autokarem. Tego typu wycieczki sprzedają od lat touroperatorzy, a ich klienci są zabezpieczeni na wypadek niewypłacalności tych firm na dwa sposoby. Po pierwsze, każdy legalnie działający touroperator musi mieć gwarancję ubezpieczeniową (lub bankową, albo podobne zabezpieczenie). Po drugie, powinien on płacić składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jeśli zdarzy się, że biuro podróży będzie miało kłopoty, jego klienci szybko odzyskają wpłacone pieniądze.

U...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11032

Wydanie: 11032

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament