Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Regulacje nie nadążają za postępem

20 kwietnia 2018 | Ekonomia
Aleksander Poniewierski
źródło: materiały prasowe
Aleksander Poniewierski

Nie da się przewidzieć i wyregulować rynku, który jeszcze nie istnieje, więc regulacja zawsze będzie z tyłu i będzie przeszkadzała w jego przyszłym rozwoju – mówi partner, Global IoT Leader w firmie doradczej EY w rozmowie z Michałem Duszczykiem.

Aleksander Poniewierski

Rz: Jesteśmy świadkami tzw. czwartej rewolucji przemysłowej. Innowacje, takie jak internet rzeczy czy sztuczna inteligencja, zmieniają świat. Czy Polska może stać się ważnym ogniwem tych zachodzących zmian?

Jak najbardziej, i to co najmniej z kilku powodów. Teraz, po raz pierwszy w historii, przechodzimy rewolucję przemysłową w momencie, w którym jesteśmy wolnym krajem. To bardzo ważny aspekt. W poprzednich trzech rewolucjach nie mogliśmy uczestniczyć, bo znajdowaliśmy się pod zaborami lub w bardzo trudnej sytuacji makroekonomicznej. Druga sprawa, która przemawia dziś na naszą korzyść, to fakt, że weszliśmy w tę rewolucję w momencie, gdy nasza gospodarka jest naprawdę mocno rozpędzona. Nasza demokracja ma już ponad 25 lat i mamy co najmniej jedno pokolenie, które rozumie prawa gospodarki rynkowej i możliwości z nią zwiazane. To wielka zmiana. Trzeci powód – nie mamy dziś żadnego ograniczenia w dostępie do technologii. Niemcy, Francuzi mają takie same możliwości technologiczne jak obywatel w naszym kraju. Ponadto – dzięki właśnie tym nowym technologiom – nie ma obecnie barier geograficznych w prowadzeniu biznesu. A to oznacza, że taki sam biznes mogę otworzyć w Polsce i działać stąd globalnie, jak z Palo Alto czy z Hongkongu. Nie ma w efekcie znaczenia, skąd prowadzi się biznes, bo jego zasięg i tak jest międzynarodowy.

W trzeciej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11032

Wydanie: 11032

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament