Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milenialsi zmieniają gospodarkę

20 kwietnia 2018 | Ekonomia
Oczekiwania i potrzeby milenialsów mogą być dla niektórych firm dużym wyzwaniem
źródło: Rzeczpospolita
Oczekiwania i potrzeby milenialsów mogą być dla niektórych firm dużym wyzwaniem

Młodzi ludzie widzą, że będą żyć raczej na niższym poziomie niż rodzice. Przy skromniejszych zasobach wolą wynająć niż kupić oraz polować na okazje.

piotr mazurkiewicz

Polski milenials ma na razie wysokie aspiracje, za którymi nie nadążają jednak możliwości finansowe. Miesięcznie dysponują budżetem od 1658 do 2300 zł, z czego niemal 50 proc. wydają na podstawowe potrzeby: mieszkanie, rachunki czy dojazdy. To, co im zostaje, znacznie chętniej przeznaczają na rozrywkę i imprezy – to aż 10 proc. ich wydatków.

Bój o promocje

Ponieważ kwestia statusu i podkreślania go gadżetami jest nadal żywa, 72 proc. szuka okazji, aby kupić coś taniej, a 62 proc. czeka na obniżki. – W ciągu ostatniego roku prawie połowa z nich dostała od innych jakieś przedmioty zupełnie za darmo, a niemal dwie trzecie – oddało coś bez udziału pieniędzy. Dzięki temu oszukują system i są w stanie wycisnąć jak najwięcej zakupowych przyjemności dla siebie – mówi Katarzyna Krzywicka-Zdunek, liderka projektu w IQS. – Walutą w tym swoistym barterze może być też wiedza, także ta o produktach i promocjach. W rodzinie i ze znajomymi wymieniają się informacjami o promocjach, kartami rabatowymi, kuponami promocyjnymi – dodaje.

– To grupa uznawana za pokolenie, które będzie w gorszej sytuacji ekonomicznej niż ich rodzice. Nie mają perspektyw stabilnej pracy, a co za tym idzie – płynności finansowej, która pozwalałaby im na długofalowe inwestycje, np. zakup...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11032

Wydanie: 11032

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament