Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syndyk walczącego socjalizmu

20 kwietnia 2018 | Rzecz o historii
Podczas pokazowego procesu Borys Sawinkow przyznał się do działalności kontrrewolucyjnej i szpiegostwa. Karę śmierci zamieniono mu na dziesięć lat więzienia.
źródło: Getty Images
Podczas pokazowego procesu Borys Sawinkow przyznał się do działalności kontrrewolucyjnej i szpiegostwa. Karę śmierci zamieniono mu na dziesięć lat więzienia.
Borys Sawinkow (pośrodku) jako minister wojny w rządzie Aleksandra Kiereńskiego (1917 r.).
źródło: Wikipedia
Borys Sawinkow (pośrodku) jako minister wojny w rządzie Aleksandra Kiereńskiego (1917 r.).

Borys Sawinkow, lewicowy terrorysta, który w 1920 r. u boku wojska polskiego walczył przeciwko bolszewikom, kilka lat później stał się powodem dyplomatycznego konfliktu między Polską a Rosją bolszewicką. Ostatecznie czekiści zwabili go do ZSRR i wtrącili do więzienia.

Leszek Szymowski

Pod koniec września 1921 r. na biurko Feliksa Dzierżyńskiego trafił gruby plik dokumentów zawierający nazwiska wrogów rewolucji. Dzierżyński był już szefem Czeka, tajnej policji politycznej, która stała się oczkiem w głowie Włodzimierza Lenina. Powołano ją w grudniu 1917 r., aby „walczyła z kontrrewolucją i sabotażem", co w praktyce oznaczało mordowanie wszystkich zwolenników starego porządku i wszystkich niechętnych bolszewickiej władzy. Kierownictwo tworzącego się robotniczego państwa wciąż uważało, że wrogowie rewolucji są niebezpieczni i zrobią wszystko, aby obalić nowy rząd i przywrócić monarchię oraz stary porządek, dlatego potrzebna jest specjalna instytucja, aby im się przeciwstawić. Potwierdzić miało to wydarzenie, do którego doszło 30 sierpnia 1918 r. w Zakładach Michelsona w Moskwie. 28-letnia Fanny Kapłan strzelała wówczas do Lenina i ciężko go raniła. Krótkie, brutalne śledztwo wykazało, że Kapłan była aktywną działaczką Partii Socjalistów-Rewolucjonistów (eserowców), radykalnego ugrupowania, które dążyło do tego, aby Rosję przekształcić w republikę demokratyczną z klasą chłopską jako główną warstwą społeczną.

Zamach, który omal nie pozbawił Lenina życia (wódz rewolucji do końca życia zmagał się z jego skutkami),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11032

Wydanie: 11032

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament