Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgiel kamienny paliwem ekologicznym?

20 kwietnia 2018 | Dodatki Jednodniowe

Ostatnie lata, ze względu na intensywną kampanię antysmogową, odbiły się bardzo negatywnie na wizerunku węgla jako najpopularniejszego paliwa dla odbiorów indywidulanych, czyniąc z niego głównego winowajcę smogu w kraju. Należy jednoznacznie stwierdzić, że to nie węgiel jako paliwo stanowi jedno ze źródeł smogu, a sposoby jego spalania.

Każdy węgiel możemy spalić w sposób ekologiczny, spełniając wszelkie normy i ograniczenia dotyczące emisji szkodliwych produktów spalania. Pozostaje jedynie kwestia opłacalności tych technik spalania oraz ich zastosowania do określonych potrzeb. Inaczej wygląda sytuacja w energetyce oraz ciepłownictwie, tam w dużych jednostkach wyposażonych w odpowiednie urządzenia i technologię można spalać węgiel zachowując wszelkie przepisy ekologiczne. Trudniej nadzorować ten proces spalania węgla w ogrzewnictwie indywidualnym.

Właśnie w tym obszarze rynku bardzo wyraźnie widać, jak silnie możliwości ekonomiczne wpływają na świadomość ekologiczną. Słabo rozwinięta sieć ogrzewnictwa systemowego, stare piece i kotły o niskiej sprawności oraz stosowanie najtańszych paliw (często spalanie śmieci), to obraz ubóstwa energetycznego znacznej części społeczeństwa. Należy pamiętać, że węgiel kamienny nadal jest najtańszym źródłem energii wykorzystywanej dla celów indywidualnego ogrzewania, a jego wycofanie bądź próba zastąpienia droższymi nośnikami prowadzi do pogłębienia tego problemu.

Działania proekologiczne powinny więc uwzględniać zarówno uzyskanie oczekiwanych efektów związanych z eliminacją negatywnego oddziaływania na środowisko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11032

Wydanie: 11032

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament