Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot kosztów przejazdu bez zwolnienia z PIT

20 kwietnia 2018 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Skarbówka zmieniła zdanie w sprawie rozliczeń dojazdów członków rady nadzorczej na jej posiedzenia. Chce opodatkować zwracane im wydatki.

Zła wiadomość dla spółek, które finansują dojazdy członkom rady nadzorczej. Od zwróconych kwot muszą naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek. Tak wynika z ostatnich interpretacji fiskusa.

– Spółki często zwracają członkom rady nadzorczej wydatki na przejazdy i noclegi. Przez lata fiskus zgadzał się, że te świadczenia są zwolnione z podatku – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC. – Teraz nagle, bez wyraźnego powodu, zmienił zdanie.

Oto przykład. Spółka pokrywa koszty podróży oraz zakwaterowania członkom rady nadzorczej, którzy dojeżdżają na jej posiedzenia. Albo bezpośrednio finansuje wydatki, albo zwraca je na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Spółka uważa, że nie musi od tych kwot potrącać zaliczek na PIT. Sfinansowane bądź zwrócone wydatki są wprawdzie przychodem członków rady nadzorczej, ale zwolnionym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT. Przepis ten mówi o należnościach „za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem".

Stare...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11032

Wydanie: 11032

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament