Jak termomodernizacja budynków wspomaga walkę ze smogiem?
Planowanie inwestycji związanej z termomodernizacja budynku jest najczęściej spowodowane chęcią zmniejszenia wydatków na energię. Jednak wartością dodaną takich działań jest zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji odpowiedzialnych za powstawanie smogu.
Walka ze smogiem to obecnie jedno z kluczowych wyzwań związanych z ochroną środowiska w Polsce. Bank Ochrony Środowiska od chwili powstania w 1991 r. wspiera ochronę atmosfery. Obecnie, będąc ważnym ogniwem w dystrybucji środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczonych na walkę ze smogiem, intensyfikujemy finansowanie działań mających przeciwdziałać temu zjawisku. Skala problemu zanieczyszczenia powietrza powoduje, że oprócz standardowych rozwiązań takich jak: dopłaty do wymiany pieców czy promocja alternatywnych, zielonych źródeł energii, wspieramy finansowaniem także inne projekty. Jednym z przedsięwzięć, które realizujemy, są usługi wspierające inwestycje w termomodernizację budynków. Właściwe ocieplenie lub docieplenie budynków wpływa nie tylko na zmniejszenie kosztów stałych – związanych z niższym zużyciem energii, ale także wpływa na mniejszą emisję gazów odpowiedzialnych za zanieczyszczenia – mówi prezes Banku Ochrony Środowiska, Bogusław Białowąs.
Główną przyczyną smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli gazy i substancje wydostające się z kominów domów mieszkalnych oraz te emitowane przez środki transportu. Według raportu Instytutu Ekonomii Środowiska w Polsce, aż 3,8 mln...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta