Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cywilizacja plastiku

20 kwietnia 2018 | Dodatki Jednodniowe

Coraz większe sterty zużytych tworzyw sztucznych trafiają na wysypiska, do lasów, oceanów i domowych pieców. Plastik nie ulega biodegradacji, a jego cząsteczki stają się częścią łańcucha pokarmowego. Zatruwa ludzi, rośliny, zwierzęta i wodę.

Od lat 50. XX w. do 2017 r. wyprodukowano 8,3 mld ton tworzyw sztucznych, a w latach 1988-2010 światowa produkcja wzrosła z 75 mln do 245 mln ton rocznie. Europa wytwarza około 26 mln ton plastiku rocznie, ale tylko około 30 proc. z tego jest poddawane recyklingowi. Reszta jest w dużej mierze spalana lub wyrzucana na składowiska, do lasów i oceanów.

Plastik dominującym gatunkiem

Tworzywa sztuczne pływają w każdym oceanie. Szacuje się, że na ich powierzchni unosi się około 170 mln ton tego typu śmieci. „The Independent" wyliczył, że skoro do wód trafia każdego roku 8 mln ton plastiku i innych tworzyw, to do 2050 r. właśnie plastik będzie dominującym „gatunkiem" w oceanach. Plastik pływa po oceanie nie tylko w postaci butelek czy pojemników, ale jako małe drobinki przypominające ziarna piasku. W takiej postaci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11032

Wydanie: 11032

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament