Chroniony bez gwarancji powrotu na etat
Sąd pracy może orzec o odszkodowaniu zamiast dochodzonego przez pracownika chronionego przywrócenia do pracy, jeżeli dochodzenie tego roszczenia może zostać zakwalifikowane jako nadużycie prawa (art. 8 kodeksu pracy).
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 13 grudnia 2017 r. (III PK 5/17).
Pracownica została zatrudniona u pozwanego 1 września 1986 r. Od 1 lipca 2006 r. powierzono jej obowiązki dyrektora oddziału banku. Z uwagi na negatywną ocenę pracy na tym stanowisku, 1 stycznia 2012 r. została przeniesiona za porozumieniem stron na stanowisko inspektora do spraw kredytów bankowych. Od 30 stycznia 2012 r. rozpoczęła okres ciągłego przebywania na zwolnieniach lekarskich przerywanych krótkotrwałymi urlopami wypoczynkowymi. Pismem z 26 sierpnia 2013 r. pozwany rozwiązał z pracownicą umowę o pracę bez wypowiedzenia w związku z niezdolnością do pracy wskutek choroby, która trwała dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Kobieta wniosła pozew do sądu pracy o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy oraz z żądaniem przywrócenia jej do pracy.
Sąd rejonowy uznał, że wypowiedzenie co prawda nie było zasadne, ale nie przywrócił powódki do pracy. Sąd skorzystał z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta