Zapracować na świadczenie z obcego systemu
Emerytury | Polacy pracujący za granicą mogą później pobierać emeryturę z systemu danego kraju. Sprawdzamy, w których europejskich krajach są dla takich osób najkorzystniejsze rozwiązania Sebastian Jakubowski
Od 2011 r. Polacy mogą w pełni korzystać ze swobody przemieszczania się i podejmowania zatrudnienia na terenie całej Unii Europejskiej. Bardzo wielu naszych rodaków aktywnie wykorzystuje tę możliwość. Szacuje się, że liczba Polaków mieszkających i pracujących w innych krajach Unii wynosi ponad 2,5 mln.
Ma to miejsce w okresie, gdy następują poważne zmiany w europejskich systemach emerytalnych. Kryzys finansowy, problemy budżetowe państw ery postkryzysowej, starzenie się europejskich społeczeństw oraz poważne zmiany na rynkach pracy, wynikające z czwartej rewolucji przemysłowej, wymuszają reformy europejskich systemów emerytalnych.
Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest podnoszenie wieku emerytalnego. Ale niektóre kraje decydują się na dalej idące reformy, w tym nawet zmianę sposobu wyliczania przyszłych emerytur. W praktyce poziom naszej emerytury w przyszłości będzie uzależniony od rozwoju gospodarczego w danym kraju, stopy zwrotu z inwestycji na lokalnych rynkach finansowych, realnego wzrostu wynagrodzeń na danym rynku pracy oraz inflacji. A są to czynniki, które mogą dość mocno się różnić pomiędzy krajami UE, nawet w ramach strefy euro.
Niestety, Polacy kierują się przede wszystkim wysokością dzisiejszych zarobków w danym kraju i rzadko biorą pod uwagę możliwość wypracowania emerytury w nowym miejscu zamieszkania. A ma to tym większe znaczenie, im dłużej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta