Umowa na sezon poza limitami
Zatrudniając na czas np. zbioru czereśni nie trzeba stosować ograniczeń dotyczących zawierania umów na czas określony. Zapotrzebowanie na taką pracę musi jednak wynikać z treści umowy.
Określenie „prace dorywcze lub sezonowe" pojawia się w kodeksie pracy tylko raz, jako jeden z wyjątków od zasady określonej w art. 251 § 1 k.p. Przepis ten stanowi, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.
Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie terminowej umowy jest dłuższy niż 33 miesiące lub liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik – odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony – jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Wyjątki od zasady
Zgodnie jednak z art. 251 § 4 pkt 2, powyższe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta