Władysław Grabski premier, minister skarbu RP
Reformator gospodarki i twórca mocnego złotego
Marszałek Sejmu, ludowiec Maciej Rataj tuż przed zamachem majowym stwierdził w „Pamiętnikach", że Władysław Grabski był wtedy najbardziej znienawidzonym człowiekiem w Polsce. Tak samo w połowie lat 90. odbierany był Leszek Balcerowicz. Ale bez ich reform wprowadzanych w okresie transformacji ustrojowej Polska nie mogłaby okrzepnąć i się rozwijać. W opinii niektórych historyków wprowadzona przez Grabskiego reforma walutowa była równie ważna dla młodej Rzeczpospolitej jak wygrana Bitwa Warszawska.
Jakie wydarzenia ukształtowały Grabskiego? Urodził się 6 lipca 1874 r. w typowej ziemiańskiej rodzinie o tradycjach patriotycznych i niepodległościowych. W rodzinie żywa była pamięć nieudanego wystąpienia zbrojnego przeciwko Rosji – powstania styczniowego.
Jego ojciec Feliks Grabski stosował w swoim majątku – Borowie – najnowsze metody rolnicze, a w 1859 r., wyprzedzając o kilka lat carską reformę, uwłaszczył swoich włościan.
Władysław po ukończeniu gimnazjum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta