Mieczysław Wilczek minister przemysłu w latach 1988–1989
Uwolnił ducha przedsiębiorczości wśród Polaków
Był pierwszym przedsiębiorcą, który trafił do rządu PRL. Gdyby nie on, późniejszy „plan Balcerowicza" byłby dużo trudniejszy do przeprowadzenia. Zasłynął z wprowadzonej w 1988 roku ustawy o podejmowaniu działalności gospodarczej, która upraszczała procedury zakładania prywatnych firm i zniosła górny limit zatrudnienia. Nowe przepisy wprowadziły zasadę: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. W komunistycznym kraju to była rewolucja. W krótkim czasie zarejestrowało się trzy miliony prywatnych podmiotów gospodarczych.
Mieczysław Wilczek urodził się w 1932 roku pod Bielsko-Białą w biednej rodzinie. Dzieciństwo miał trudne – zamiast uczyć się w szkole, w 1939 roku musiał paść krowy u niemieckiego chłopa. Dzięki swoim zdolnościom i pracowitości po wojnie szybko nadrobił stracony czas. Studiował chemię na Politechnice Śląskiej. Na ostatnim roku, jak mówił, dla żartu, wystartował w konkursie na dyrektora fabryki kosmetyków Viola i wygrał. Potem był dyrektorem technicznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta