Polska stawka płacy minimalnej także w Bułgarii
Pracownikom oddelegowanym nad Morze Czarne należy płacić nie mniej niż wynosi polskie wynagrodzenie minimalne. Bułgarskie minimum jest bowiem niższe. Przy ustalaniu harmonogramów trzeba zaś uwzględnić tamtejszy kalendarz świąt narodowych.
Bułgaria niewątpliwie kojarzona jest z odpoczynkiem wakacyjnym. Jednak jest to również miejsce zbytu dla polskich towarów i usług. Od jakiegoś czasu następuje wzmocnienie polsko-bułgarskich stosunków gospodarczych. Wzrasta też znaczenie wzajemnej wymiany handlowej.
Trudno wyobrazić sobie budowanie pozycji rynkowej nad Morzem Czarnym bez delegowania tam personelu. Przed wysłaniem swoich podwładnych do wykonywania służbowych zadań w tym kraju warto zapoznać się z podstawowymi przepisami prawa mającymi zastosowanie.
Pod koniec 2016 r. został zmieniony bułgarski kodeks pracy. Wprost określono w nim obowiązki w zakresie świadczenia pracy na terenie Bułgarii nie tylko pracodawców, którzy mają siedzibę w tym kraju, ale również innych, z terenu Unii Europejskiej. Do delegujących nad Morze Czarne ma też zastosowanie rozporządzenie wykonawcze wydane na początku 2017 r., jak też przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych czy regulujących sprawy podatkowe.
Wysłanie do pracy
Bułgarskie rozporządzenie wykonawcze jako „faktyczne delegowanie pracowników" definiuje takie delegowanie, w którym obywatel jednego państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii lub kraju trzeciego wykonuje pracę w Bułgarii w określonym czasie uzgodnionym między stronami stosunku pracy na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta