Konflikt z Unią sam nie zniknie
Dla mnie nie ulega wątpliwości, że ustawa o IPN wymaga korekty – mówi wicepremier Jarosław Gowin
Rz: Jak teraz – po ubiegłotygodniowej wizycie w Izraelu – scharakteryzowałby pan stan relacji polsko-izraelskich?
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego: Jest obustronne oczekiwanie na usunięcie przedmiotu nieporozumienia. W Izraelu panuje powszechne przekonanie, że Polska jest wielkim zwycięzcą transformacji ustrojowej i jednocześnie jednym z nielicznych sojuszników państwa Izrael w Europie. Wszyscy politycy, osoby opiniotwórcze w Izraelu dostrzegają różnicę w podejściu Polski a krajów tzw. starej Europy.
Ale jak sam pan zauważył, problem jest. Dotyczy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
To jest oczywiste. Ten temat pojawiał się we wszystkich moich rozmowach z jednym znaczącym wyjątkiem. Tego tematu nie poruszył premier Netanjahu. To nie oznacza oczywiście, że dla niego ta sprawa nie jest ważna.
Izrael oczekuje całkowitego wycofania się Polski z tej ustawy?
Po pierwsze, moi rozmówcy wypowiadali się w bardzo powściągliwy sposób na temat tej ustawy. Po drugie, wypowiedzi sugerujące konieczność uchylenia ustawy w całości adresowane są moim zdaniem do izraelskiej opinii publicznej. Poważni politycy izraelscy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że samo zagadnienie walki Polski z krzywdzącymi dla niej stereotypami związanymi z II wojną światową jest zbyt ważne, byśmy mogli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta