Kontrowersyjna branża doczeka się regulacji
Ubezpieczenia | Senatorowie chcą wprowadzenia maksymalnych stawek wynagrodzenia firm odszkodowawczych oraz ograniczeń w zawieraniu umów z ofiarami wypadków leżącymi w szpitalach. Regina Skibińska
Senat podejmie inicjatywę ustawodawczą w sprawie kancelarii odszkodowawczych. Taka decyzja zapadła na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Często pomagają, czasem szkodzą
Branża odszkodowawcza kwitnie. Jak szacują ubezpieczyciele, kancelarie pomagają już w dochodzeniu 80 proc. odszkodowania z komunikacyjnego OC, w których poszkodowany dochodzi wypłaty za szkodę osobową (gdy w wypadku zginął albo został ranny człowiek). Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w 2017 r. z tego tytułu towarzystwa wypłaciły 1,33 mld zł.
Działania pośredników nie ograniczają się do pomocy przy uzyskaniu odszkodowania z OC. Firmy te, pobierające wynagrodzenie w postaci prowizji, najczęściej oscylującej wokół 25 proc., działają wszędzie tam, gdzie mają szanse na spory zarobek, czyli także przy dochodzeniu odszkodowań za błędy medyczne, wypadki przy pracy czy niesłuszne pozbawienie wolności. Pomogły one wielu oszukanym przez ubezpieczycieli, ale ich działania często są kontrowersyjne, poczynając od reklam wieszanych na cmentarnych murach i poszukiwaniu klientów w szpitalach, a na zawieraniu w imieniu klientów niekorzystnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta