Dofinansowanie kolonii ze zwolnieniem z PIT
Gdy dopłata do wypoczynku dziecka pracownika pochodzi ze środków obrotowych firmy, płatnik – stosując przewidziane w tym zakresie zwolnienie – powinien pobrać zaliczkę dopiero od jej wartości przekraczającej w roku podatkowym 2000 zł.
Rozpoczynający się sezon wakacyjny to u wielu pracodawców czas, w którym na rzecz pracowników wypłacane jest dofinansowanie kosztów letniego wypoczynku ich lub członków ich rodzin. Jedna z najczęściej występujących form takiego dofinansowania to dopłaty do kolonii zagwarantowane zazwyczaj w zbiorowym układzie pracy, zakładowym regulaminie wynagradzania lub w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Na początku wakacji warto zatem przypomnieć podatkowe skutki wypłaty tego typu świadczeń pieniężnych.
Przychody ze stosunku pracy
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności chodzi o: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W konsekwencji, wypłata na rzecz pracownika świadczenia pieniężnego na dofinansowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta