Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dofinansowanie kolonii ze zwolnieniem z PIT

25 czerwca 2018 | Podatki i księgowość | Marek Piotrowski

Gdy dopłata do wypoczynku dziecka pracownika pochodzi ze środków obrotowych firmy, płatnik – stosując przewidziane w tym zakresie zwolnienie – powinien pobrać zaliczkę dopiero od jej wartości przekraczającej w roku podatkowym 2000 zł.

Rozpoczynający się sezon wakacyjny to u wielu pracodawców czas, w którym na rzecz pracowników wypłacane jest dofinansowanie kosztów letniego wypoczynku ich lub członków ich rodzin. Jedna z najczęściej występujących form takiego dofinansowania to dopłaty do kolonii zagwarantowane zazwyczaj w zbiorowym układzie pracy, zakładowym regulaminie wynagradzania lub w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Na początku wakacji warto zatem przypomnieć podatkowe skutki wypłaty tego typu świadczeń pieniężnych.

Przychody ze stosunku pracy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności chodzi o: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W konsekwencji, wypłata na rzecz pracownika świadczenia pieniężnego na dofinansowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament