Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Patrzeć, widzieć, dostrzegać

25 czerwca 2018 | Zdrowie
źródło: Shutterstock

profilaktyka | Ostrość wzroku zmienia się wraz z wiekiem, ale wpływ na nią ma także szereg innych czynników, m.in.: wady wzroku, choroby oczu, współistniejące schorzenia innych narządów, urazy, czynniki genetyczne i środowiskowe.

Negatywny wpływ na nasze oczy mają także: klimatyzacja, zanieczyszczenia środowiska oraz emitowane przez cyfrowe urządzenia (np. smartfon, tablet) – światło niebieskie. Długotrwała ekspozycja na działanie tego rodzaju światła powoduje męczenie wzroku, bóle głowy czy nieostre widzenie. Jest ono również odpowiedzialne za nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenie oczu, a także za ich łzawienie.

Pracować za dnia

– Wielogodzinna praca przy komputerze czy nieodpowiednie oświetlenie miejsca pracy mogą prowadzić także do powstania lub nasilenia się krótkowzroczności czy ujawnienia ukrytego astygmatyzmu lub nadwzroczności – mówi dr med. Joanna Ciszewska, specjalista chorób oczu.

Najbardziej korzystne dla oka jest światło dzienne, dlatego lekarze zalecają, by większość prac, w które szczególnie zaangażowany jest wzrok, wykonywać w ciągu dnia.

Dać odpocząć patrzeć w dal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament