Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż wierzytelności trudnych bez VAT

25 czerwca 2018 | Podatki i księgowość | Katarzyna Knawa

Podmiot, który na własne ryzyko po cenie niższej od wartości nominalnej nabywa wierzytelności, co do których są niewielkie szanse na ich odzyskanie, nie świadczy odpłatnie usług. Nie otrzymuje bowiem wynagrodzenia.

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 26 kwietnia 2018 r. (0114-KDIP4.4012.188.2018.1.IT).

Podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą, która polega na świadczeniu usług kompleksowego zarządzania należnościami, w tym usług ściągania długów. W sytuacji opisanej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik ten zakupił pakiet wierzytelności od pierwszego wierzyciela, zastrzegając, że takie transakcje mogą mieć charakter powtarzalny. Jako że dotychczasowe działania windykacyjne podejmowane przez zbywcę nie przyniosły oczekiwanego rezultatu w postaci odzyskania długu, wierzytelności będące przedmiotem transakcji stanowiły dla niego obciążenie. W istocie określono je jako „trudne", a więc takie, co do których szanse na ich odzyskanie były w ocenie zbywcy niewielkie. Okoliczność ta znalazła odzwierciedlenie w cenie sprzedaży, która była istotnie niższa niż wartość nominalna wierzytelności. Ustalona między stronami cena odzwierciedlała ich rynkową, ekonomiczną wartość.

W tej sytuacji powstało pytanie, czy tego typu transakcja podlega przepisom ustawy o VAT. Zdaniem wnioskodawcy, nawet jeżeli transakcja może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament