Potencjał innowacyjny Polski jest coraz wyższy
nowe technologie | Na niektórych rynkach jesteśmy tylko odtwórcami czy wręcz „produkujemy" innowacje dla innych. Ale coraz śmielej zdobywamy nowe obszary.
Nawet podróż o długości tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku – mawiał Konfucjusz. To powiedzenie świetnie wpisuje się w proces budowania innowacyjności państwa. Nawet gdy cel wydaje się odległy, trzeba zacząć od małych, za to konkretnych kroków.
– Sukcesy studentów na konkursach międzynarodowych poświęconych programowaniu czy inżynierii, rosnący rynek startupowy, zapotrzebowanie na prace badawczo-rozwojowe w firmach, które obserwujemy z perspektywy Exatel – wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że rośnie potencjał innowacyjny naszego kraju – mówi dr inż. Teodor Buchner, adiunkt na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, który w Exatel rozwija projekty badawczo-rozwojowe.
Perełki znad Wisły
Czy polska innowacyjność jest domeną dużych, międzynarodowych koncernów?
– Unikałbym generalizowania polskiego rynku innowacji. Na niektórych rynkach jesteśmy tylko odtwórczy czy wręcz „produkujemy" innowacje dla innych. Ale coraz śmielej zdobywamy nowe obszary – podkreśla Teodor Buchner.
Na świecie głośno jest o takich projektach, jak produkcja beaconów (Estimote, Kontakt.io, Nexbio) czy rozwiązań e-marketingowych (SalesManago), nie mówiąc o innych sukcesach polskiej informatyki, biotechnologii czy inżynierii materiałowej.
Naturalne jest, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta