Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak weryfikacji kontrahenta może być kosztowny

25 czerwca 2018 | Podatki i księgowość | Michał Samborski

VAT | Aby uchronić się przed nieświadomym uczestnictwem w transakcjach, które pozornie są dostawami wewnąrzwspólnotowymi, ale w rzeczywistości nie mają takiego charakteru, sprzedawcy powinni wnikliwie sprawdzać swoich partnerów biznesowych.

 

Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (WDT), a więc dostawy, w wyniku których towar jest wywożony do kontrahenta z innego niż Polska kraju członkowskiego UE są zasadniczo opodatkowane preferencyjną zerową stawką VAT (oczywiście pod warunkiem należytego udokumentowania transakcji).

Sprzedawcy są narażeni na nieświadome uczestnictwo w transakcjach pozornie będących dostawami wewnąrzwspólnotowymi, ale niemającymi w rzeczywistości takiego charakteru.

Przykład

Nabywca, podający się za kontrahenta z innego kraju członkowskiego UE, odbiera towar w Polsce. Zapewnia, że wywiezie towar poza terytorium kraju i z tego powodu sprzedawca stosuje stawkę zero proc. VAT. Nabywca ostatecznie nie wywozi towaru z Polski.

W tego typu przypadkach sprzedawca może jednakże dowodzić, że nie uczestniczył świadomie w oszustwie, dochowując przy tym dobrej wiary. Wyrok NSA z 27 kwietnia 2018 r. (I FSK 1127/16) stanowi wskazówkę jak w praktyce oceniać to zagadnienie.

Nie było faktycznego wywozu

W rozpatrywanej sprawie polska spółka sprzedawała olej rzepakowy osobom podającym się za przedstawicieli nabywców z Czech i Słowacji. Po wydaniu, transport towaru cysternami pozostawał w gestii nabywców. Organy podatkowe zaprzeczyły jakoby wywóz był dokonywany poza granice kraju, pomimo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament