Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moc zaklęta w zbiorach danych

25 czerwca 2018 | Życie Regionów | Katarzyna Kucharczyk
≥W przyszłym roku Kazimierz Dolny ma stać się wzorcowym, inteligentnym miastem
źródło: materiały prasowe
≥W przyszłym roku Kazimierz Dolny ma stać się wzorcowym, inteligentnym miastem
≥Z problemem zakorkowanych ulic zmagają się wszystkie większe miasta
źródło: materiały prasowe
≥Z problemem zakorkowanych ulic zmagają się wszystkie większe miasta

Trendy | Efektywne wykorzystanie miejsc parkingowych, lepsze zarządzanie ruchem, poprawa komunikacji pomiędzy mieszkańcami i włodarzami miast – w tym wszystkim pomagają technologie.

 

Gdynia, Rzeszów

Ponad 1,1 biliona dolarów wyniosą w tym roku wydatki firm na cyfryzację na świecie – szacuje firma badawcza IDC. To o prawie 17 proc. więcej niż w zeszłym roku. Największa część tej kwoty popłynie na inwestycje w chmurę oraz analizę big data (wielkie zbiory danych). Te technologie w coraz większym stopniu widzimy również w polskich miastach.

Nic dziwnego, skoro nowe technologie przekładają się na wymierne oszczędności. Pozwalają też zaoszczędzić czas, a ten przepływa przez palce, gdy np. szukamy miejsca na zatłoczonym parkingu. Przybywa w Polsce miast, które próbują zmierzyć się z tym wyzwaniem. Wśród nich jest m.in. Gdynia. Do tej pory informacje o dostępnej liczbie wolnych miejsc na najważniejszych dla miasta parkingach były wyświetlane na tablicach i znakach. Teraz znajdą się również w aplikacji mobilnej. To efekt porozumienia podpisanego niedawno przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni i firmę Comarch. Testy systemu już ruszyły, potrwają do końca 2018 r. Aplikacja dostępna jest na urządzeniach mobilnych z systemem Android, a wkrótce uruchomiona zostanie również wersja dla iOS. Krótszy czas poszukiwania miejsca parkingowego to nie tylko oszczędność czasu, ale również mniej aut na drodze,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament