Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasy gwarków, pary i stali

25 czerwca 2018 | Życie Regionów | Bartosz Klimas
≥Kopalnia soli w Wieliczce – kaplica świętej Kingi
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
≥Kopalnia soli w Wieliczce – kaplica świętej Kingi
≥Dawnych podróży czar – lokomotywy w Jaworzynie Śląskiej
źródło: Wikipedia
≥Dawnych podróży czar – lokomotywy w Jaworzynie Śląskiej

Wakacje | Miło się zwiedza pałace i dwory. Ale aby jedni mogli wystawić okazałe siedziby, inni – a tych była większość – musieli zabrać się do roboty w fabrykach. Przedstawiamy krótki przewodnik po zabytkach przemysłu.

 

W tarnogórskiej kopalni srebra i ołowiu Fryderyk 230 lat temu ruszyła pierwsza maszyna parowa w górnośląskim górnictwie. Wkrótce potem osiem takich urządzeń odwadniało tutejsze podziemia, stawiając Tarnowskie Góry wśród najnowocześniejszych ośrodków techniki parowej. W zeszłym roku zespół wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wpis obejmuje „kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach". To łącznie 28 obiektów – obok ciągnących się dziesiątkami kilometrów podziemi, sztolni oraz licznych szybów na liście znalazły się także park miejski utworzony na terenie dawnych wyrobisk oraz stacja wodociągowa Staszic, która od końca XIX w. dostarczała wodę okolicznym mieszkańcom.

Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni – to centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie srebra, ołowiu i cynku. Później przychodzi kolej na blisko dwukilometrowy podziemny szlak – pokonywany pieszo i w łodzi – dawnym chodnikiem odwadniającym.

O rewolucji przemysłowej przypomina także – to już na powierzchni – Skansen Maszyn Parowych. Znaczną część eksponatów stanowią pojazdy szynowe i to nie jest przypadek. W Tarnowskich Górach znajduje się największa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament