Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy działalność cyfrowa jest zakładem

25 czerwca 2018 | Podatki i księgowość | Marcin Jamroży

CIT | Strona internetowa nie określa gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, więc nie może być uznana 
za przedstawiciela zależnego. Stałą placówką może jednak być miejsce, w którym znajduje się serwer. Posiada on bowiem 
fizyczną lokalizację. dr hab. Marcin Jamroży

 

Dotychczasowe rozwiązania w zakresie opodatkowania zakładów, odwołujące się do fizycznej obecności przedsiębiorstwa na terytorium innego państwa, zostały przyjęte dla tradycyjnych przedsiębiorstw, które nie prowadzą działalności cyfrowej, w szczególności w internecie. Działalność cyfrowa opiera się natomiast w znacznym stopniu na wartościach niezmaterializowanych, takich jak dane użytkowników. Sprawa opodatkowania działalności cyfrowej ma charakter globalny, dlatego odnoszące się do tych zagadnień prace trwają m.in. na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz w Unii Europejskiej.

Obniżenie obciążeń podatkowych

Nierezydenci prowadzący działalność gospodarczą są objęci opodatkowaniem w państwie źródła jedynie wtedy, gdy utrzymują tam zakład, czyli stałą placówkę, poprzez którą wykonywana jest działalność gospodarcza. Przy czym placówka taka nie może mieć wyłącznie charakteru przygotowawczego lub pomocniczego.

Przedsiębiorca posiadający zagraniczny zakład, opodatkowuje dochody przypisane temu zakładowi w państwie jego położenia, natomiast w państwie rezydencji ma zastosowanie odpowiednia metoda unikania podwójnego opodatkowania (w przypadku Polski: dotychczas zwykle metoda zwolnienia). Ograniczenie lub eliminacja opodatkowania może się więc odbywać poprzez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament