Przekazanie nieruchomości za umorzone akcje może podlegać VAT
ROZLICZENIA | Jeśli w zamian za umorzenie akcji posiadanych przez akcjonariusza spółka przeniesie na jego rzecz własność składników majątku związanego z jej działalnością gospodarczą, to taka transakcja jest odpłatną dostawą towarów.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 13 czerwca 2018 r. (C-421/17).
Stan faktyczny
Polfarmex spółka akcyjna z siedzibą w Kutnie, wykonuje swoją działalność gospodarczą w dziedzinie wytwarzania produktów leczniczych.
Spółka P. rozważała reorganizację kapitału zakładowego przedsiębiorstwa poprzez nabycie części akcji posiadanych w tym kapitale przez spółkę z o.o. wedle jednego ze sposobów umorzenia przewidzianego w kodeksie spółek handlowych, a więc w ramach umorzenia automatycznego, przymusowego lub dobrowolnego. Wynagrodzenie należne za to umorzenie polegałoby na zbyciu na rzecz owej spółki z o.o. własności nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej budynkami i ruchomościami stanowiącymi ich wyposażenie. Spółka P. zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w celu ustalenia, czy umorzenie akcji posiadanych przez spółkę z o.o. oraz przekazanie własności nieruchomości na jej rzecz podlegałoby VAT. Wnioskodawca podniósł, że rozpatrywane transakcje nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, ponieważ przeprowadzając je, nie będzie on działać w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, zarówno na etapie umorzenia akcji, jak i na etapie przekazania własności nieruchomości. Zdaniem spółki P. czynności należy rozpatrywać jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta