Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekazanie nieruchomości za umorzone akcje może podlegać VAT

25 czerwca 2018 | Podatki i księgowość | Paulina Bąk

ROZLICZENIA | Jeśli w zamian za umorzenie akcji posiadanych przez akcjonariusza spółka przeniesie na jego rzecz własność składników majątku związanego z jej działalnością gospodarczą, to taka transakcja jest odpłatną dostawą towarów.

 

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 13 czerwca 2018 r. (C-421/17).

Stan faktyczny

Polfarmex spółka akcyjna z siedzibą w Kutnie, wykonuje swoją działalność gospodarczą w dziedzinie wytwarzania produktów leczniczych.

Spółka P. rozważała reorganizację kapitału zakładowego przedsiębiorstwa poprzez nabycie części akcji posiadanych w tym kapitale przez spółkę z o.o. wedle jednego ze sposobów umorzenia przewidzianego w kodeksie spółek handlowych, a więc w ramach umorzenia automatycznego, przymusowego lub dobrowolnego. Wynagrodzenie należne za to umorzenie polegałoby na zbyciu na rzecz owej spółki z o.o. własności nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej budynkami i ruchomościami stanowiącymi ich wyposażenie. Spółka P. zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w celu ustalenia, czy umorzenie akcji posiadanych przez spółkę z o.o. oraz przekazanie własności nieruchomości na jej rzecz podlegałoby VAT. Wnioskodawca podniósł, że rozpatrywane transakcje nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, ponieważ przeprowadzając je, nie będzie on działać w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, zarówno na etapie umorzenia akcji, jak i na etapie przekazania własności nieruchomości. Zdaniem spółki P. czynności należy rozpatrywać jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament