Czy nasze oczy też się starzeją?
Presbiopia | Ludzkie oko w trakcie życia człowieka przechodzi diametralne zmiany. W okresie niemowlęcym zmysł wzroku rozwija się w szalonym tempie, z dnia na dzień, a organizm przygotowuje się do jego wykorzystywania przez długie lata. Jednak co dzieje się z wzrokiem po 40. roku życia, co jest przyczyną zmian i czy powinniśmy martwić się pogorszonym widzeniem? Odpowiada Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej..
Oczy dziecka przez całe życie?
Zmysł wzroku rozwija się w niesamowicie szybkim tempie w pierwszych miesiącach życia małego człowieka. Choć niemowlę tuż po narodzinach widzi w bardzo nieprecyzyjny sposób: jego obraz jest rozmyty, nie dostrzega wielu kolorów czy kształtów. Rozwój narządu wzroku u dziecka trwa zaledwie około dziesięciu miesięcy, jednak po tym czasie większość dzieci widzi już podobnie do osób dorosłych. Kształtowanie się zmysłu widzenia to nie tylko zbudowanie odpowiedniej struktury biologicznej, ale także „wyuczenie" kory mózgowej odpowiedniej interpretacji bodźców docierających z narządu wzroku. Dlatego właśnie w pierwszych miesiącach życia niezwykle ważne jest kontrolowanie swojej pociechy i weryfikacja jej zachowań - czy odpowiednio reaguje na bodźce. Jeśli na czas nie dostrzeżemy w pierwszych latach życia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta