Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stabilne zajęcie, kokosów nie ma

25 czerwca 2018 | Ekonomia
Średnie płace w samorządach są wyższe niż w firmach
źródło: Rzeczpospolita
Średnie płace w samorządach są wyższe niż w firmach

analiza | W administracji samorządowej nie da się zbić fortuny. Ale można zyskać prestiż i silne poczucie wykonywania misji publicznej. ANNA CIEŚLAK- -WRÓBLEWSKA

Ile można zarobić w samorządowym urzędzie? Średnie wynagrodzenie w 2017 r. wyniosło prawie 4,7 tys. zł brutto, ale wiele zależy od regionu i polityki płacowej prowadzonej przez daną jednostkę. A różnice są dosyć znaczne.

Płacowa elastyczność

Przykładowo, w urzędach powiatowych w woj. łódzkim średnia płaca wyniosła tylko 3927 zł brutto, zaś na Mazowszu w urzędach wojewódzkich – aż 6570 zł. Jak wyjaśniają urzędnicy, tak duże różnice biorą się stąd, że przepisy określają jedynie minimalne wynagrodzenie na określonych stanowiskach (tzw. poziom zaszeregowania) i maksymalne poziomy różnych dodatków (węższe widełki dotyczą wynagrodzeń wójtów, burmistrzów, prezydentów itp.). A to pozostawia samorządowcom dosyć dużą swobodę w ustalaniu szczegółowych warunków wynagradzania swoich pracowników.

Zgodnie przepisami, najniższa zasadnicza płaca na najniższych stanowiskach to 1700 zł brutto, a na najwyższych, w tym także tych specjalistycznych – 3000...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament