Czynności uczestników cash poolingu nie są opodatkowane
Uczestnicy systemu kompleksowego zarządzania wspólną płynnością finansową podmiotów powiązanych kapitałowo nie świadczą usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 27 kwietnia 2018 r. (0111-KDIB3-1.4012.119.2018.2.WN).
Spółka rozważa przystąpienie, jako uczestnik, do umowy z bankiem, której przedmiotem jest świadczenie usługi kompleksowego zarządzania wspólną płynnością finansową powiązanych kapitałowo podmiotów, w formie limitów dziennych. Celem usługi ma być ułatwienie uczestnikom codziennego zarządzania środkami pieniężnymi (tzw. umowa cash poolingu).
Oprócz spółki stronami umowy będą jeszcze inne podmioty, tak jak spółka posiadające siedzibę na terytorium Polski, zarejestrowane w Polsce na potrzeby VAT (dalej: uczestnicy) oraz jeden podmiot z siedzibą na terytorium Finlandii, zarejestrowany na terytorium tego kraju na potrzeby podatku od wartości dodanej (dalej: agent). Wszystkie ww. podmioty wchodzą w skład jednej grupy kapitałowej.
W systemie biorą udział rachunki bankowe powiązanych podmiotów (dalej: rachunki uczestników) tworzące tzw. grupę rachunków, w ramach których ma miejsce zarządzanie wspólną płynnością finansową.
Wszyscy uczestnicy systemu poręczają względem banku wzajemnie spłatę wszystkich limitów zadłużenia, stając się wobec banku dłużnikami solidarnymi. Powstające w ciągu dnia salda ujemne na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta