Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczne łzy przynoszą krótkotrwałą ulgę

25 czerwca 2018 | Zdrowie

ZSO | Uczucie suchości, ciała obcego 
w worku spojówkowym, często określane jako wrażenie piasku pod powiekami, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie oczu, światłowstręt, ból, przejściowe zamglenia widzenia – to główne objawy zespołu suchego oka, przewlekłego schorzenia, które dotyczy nawet 20 proc. osób zgłaszających się do okulisty. Nieleczone może doprowadzić do uszkodzenia nabłonka rogówki, jej zakażeń i owrzodzeń.

Zespół suchego oka (ZSO) to schorzenie, które skutkuje niedostatecznym nawilżeniem powierzchni oka. Łzy, które pokrywają powierzchnię gałki ocznej, pełnią funkcję ochronną, nawilżającą, odżywczą i wpływają na jakość widzenia. Składają się głównie z wody, elektrolitów i białek.

– Zbudowane są z warstw: tłuszczowej, która utrzymuje gładką powierzchnię oraz zapobiega parowaniu; wodnej, która usuwa zanieczyszczenia z oka oraz śluzowej, integrującej łzy z powierzchnią nabłonka rogówki. Jeśli łez jest zbyt mało lub mają nieodpowiedni skład, dochodzi do wysychania oka oraz uszkodzenia powierzchni rogówki i spojówki, a z czasem do rozwoju wielu związanych z tym dolegliwości, w tym zespołu suchego oka – mówi dr n. med. Marcin Jezierski, specjalista chorób oczu z Centrum Okulistycznego enel-med.

Wiele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11085

Wydanie: 11085

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament