Cyberbezpieczeństwo nasze powszednie
Bezpieczeństwo | W Rosji trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej. USA i Wielka Brytania ostrzegły kibiców jadących na mundial przed zagrożeniami czyhającymi na ich urządzenia mobilne. To pokazuje, że dziś wszyscy powinniśmy interesować się cyberbezpieczeństwem, niezależnie od tego, czy czujemy się celem hakerów czy nie.
Cały czas pokutuje przekonanie, że cyberbezpieczeństwo jest czymś abstrakcyjnym, rozgrywającym się gdzieś tam w sieciach szkieletowych i centrach danych. To już od dawna nie jest prawdą.
Zobaczmy sami: aby minimalizować koszty połączeń i korzystania z internetu, często szukamy darmowego dostępu do sieci. Szczególnie podczas podróży zagranicznej. Jednak, jak podkreśla Mariusz Rybicki, kierownik zespołu wsparcia sprzedaży w firmie Exatel, nie ma nic za darmo. Warto pamiętać, że ponad połowa ataków na urządzenia mobilne odbywa się przez darmowe hot spoty lub udostępnione publicznie punkty dostępowe.
Niskie nakłady, słabe zabezpieczenia
Jeden z dostawców oprogramowania przeanalizował hotspoty z wi-fi w miastach, gdzie trwają obecnie mistrzostwa piłkarskie. Okazało się, że jedna piąta z nich nie jest wyposażona w rozwiązania pozwalające na kodowanie przesyłanych danych.
– Są to sieci, które z uwagi na swoje wykorzystanie i charakter najczęściej są uruchamiane przy minimalnych nakładach. Wiąże się to z ich słabym zabezpieczeniem – mówi Mariusz Rybicki. – Dlatego bardzo często w takich miejscach przestępcy uzyskują dostęp do naszych urządzeń, a co za tym idzie – do naszych loginów, haseł, danych prywatnych, a często również danych firmowych przechowywanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta