Świąteczne zakupy bez tajemnic
Najpierw szał przedświątecznych zakupów, po nich czas polowania na promocje i wyprzedaże. O czym powinni pamiętać w tym okresie przedsiębiorcy, a o czym kupujący, aby z jednej strony nie złamać prawa, a z drugiej nie dać się oszukać.
Badania pokazują, że znajomość praw przysługujących konsumentom, chociaż wciąż niezadowalająca, stale się poprawia. I dotyczy to zarówno tych, którzy praw powinni przestrzegać, czyli przedsiębiorców, jak i tych, którzy z tych praw mogą korzystać, czyli konsumentów. Jednak w okresie, który towarzyszy ostatnim przedświątecznym zakupom i który zacznie się za chwilę wraz z poświątecznymi wyprzedażami i promocjami można stracić głowę i dokonać zakupów, których później trzeba będzie żałować. Nie zawsze można się z nich wycofać. Kiedy natomiast wolno to zrobić? W jakich okolicznościach można reklamować zakupione towary?
Rodzaj sklepu
Zakupy dokonywane w e-sklepach rozpieszczają. Przyjęte dla takich transakcji regulacje prawne dają konsumentom specyficzne uprawnienia. W szczególności chodzi o ustawowe prawo do odstąpienia od umowy. I chociaż istnieje w stosunku do niego kilka wyjątków, o których poniżej, to generalna zasada jest taka, że klient niezadowolony z zakupów może oddać (odesłać) produkt i należy mu się zwrot pieniędzy. Przy czym nie ma znaczenia powód, dla którego konsument dokonuje zwrotu. Tylko przykładowo może chodzić o nietrafiony rozmiar butów, nie ten kolor koszuli, błędnie zamówiony model laptopa lub po prostu zmianę zdania, czyli wydawało się, że coś jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta