Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W spółkach umorzenie może być problemem

21 grudnia 2018 | Biznes i finanse | Szymon Chyra
źródło: Rzeczpospolita

ROZLICZENIA | Do przepisów wkradł się błąd, a przychód z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów/akcji powinien być rozpoznawany przez podatnika na zasadach ogólnych. Potwierdzają to wyroki sądów administracyjnych.

Umorzenie dobrowolne udziałów w spółkach kapitałowych nadal budzi poważne wątpliwości w zakresie opodatkowania CIT kwot stanowiących wynagrodzenie udziałowca. Pomimo znaczącej nowelizacji ustawy o CIT, kwestia ta nadal nie została jednoznacznie uregulowana.

Zgodnie z przepisami ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej: ksh) możliwe jest zarówno umorzenie udziałów w spółce z o.o. (art. 199 ksh) jak i umorzenie akcji w spółce akcyjnej (art. 359 ksh). W odniesieniu do obu spółek kapitałowych ustawodawca przewidział dwa tryby umorzenia: umorzenie dobrowolne oraz umorzenie przymusowe. Umorzenie dobrowolne następuje za zgodą wspólnika/akcjonariusza w drodze nabycia udziału/akcji przez spółkę. Z kolei umorzenie przymusowe następuje bez takiej zgody. Przesłanki i tryb umorzenia przymusowego określa statut lub umowa spółki. W obu spółkach kapitałowych występuje ponadto instytucja umorzenia automatycznego, do którego dochodzi w razie ziszczenia się zdarzenia przewidzianego w umowie/statucie spółki. Stosuje się do niego przepisy o umorzeniu przymusowym.

Skutki ekonomiczne

Po stronie spółki umarzającej udziały, dokonanie tej operacji, jest neutralne podatkowo bez względu na sposób umorzenia. Umorzenie udziałów własnych nie zostało wymienione w katalogu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament