Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Telemedycyna rośnie jak na drożdżach

21 grudnia 2018 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Oszczędność czasu, lepsza efektywność leczenia i niższe koszty – to tylko niektóre z plusów zastosowania nowych rozwiązań w medycynie. W Polsce jesteśmy dopiero na początku tej drogi. katarzyna kucharczyk

 

 

Wartość rynku telemedycznego na świecie ma wzrosnąć z 17,3 mld dol. w 2017 r. do 52,9 mld dol. w 2025 r. – wynika z najnowszych szacunków. Zdaniem ekspertów wzrost będzie napędzała m.in. presja kosztowa na systemy opieki zdrowotnej w związku ze starzeniem się społeczeństw. Średnia długość życia w krajach OECD przekracza 80 lat i rośnie. Wraz z nią wzrasta liczba osób cierpiących na choroby przewlekłe. W Europie stanowią one aż 77 proc. wszystkich schorzeń.

Coraz bardziej popularne będą e-wizyty lekarskie, e-recepty i monitorowanie stanu zdrowia za pomocą urządzeń mobilnych. Tylko w zeszłym roku powstało 78 tys. nowych aplikacji zdrowotnych, co zwiększyło ich ogólną ofertę do 325 tys. – podaje Deloitte.

Dużo do zrobienia

Rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce rozwija się w tempie 7 proc. rocznie i za trzy lata jego wartość może przekroczyć 58 mld zł – szacuje firma badawcza PMR. Komercyjne sieci medyczne chętnie wdrażają elementy telemedycyny, ale żeby model ten zaczął działać kompleksowo, konieczne są zmiany w sektorze publicznym.

Rząd od lat powtarza, że telemedycyna i teleopieka to jedne z priorytetów, ale do zrobienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament