Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Latają po miejskich parkach i działkach

21 grudnia 2018 |
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

|W stolicy stoi kilkaset uli. W jednej z pasiek, po trzech sezonach miodobrania, udało się pozyskać ponad 427 kg miodu. Jej właścicielem jest Deutsche Bank Polska, który postawił ule na dachu swojej siedziby. Badania potwierdziły, że miejskie pszczoły z łatwością dostosowały się do warunków życia w terenie zabudowanym, a warszawski miód jest zdrowy i wolny od metali ciężkich.

Dzięki zmianom przepisów, od września 2015 roku można stawiać pasieki w mieście. Warszawscy radni znieśli restrykcje z lat 50., które traktowały pszczoły miodne na równi ze zwierzętami hodowlanymi i zakazywały ich trzymania na terenie miasta.

Obecnie, by postawić pasiekę, trzeba wybrać miejsce uniemożliwiające wejście osobom postronnym oraz usytuować ją co najmniej 10 m od granicy nieruchomości lub drogi. Trzynaste piętro stołecznego wieżowca spełnia te normy. Do życia w miejskich ulach są wykorzystywane łagodniejsze odmiany owadów, by pszczoły w przestrzeni odmiennej od swojego naturalnego środowiska nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców miast. Warto wiedzieć, że pszczoła nie chce nikogo użądlić, bo sama umiera po użądleniu. Dlatego broni ula tylko w jego bezpośredniej okolicy.

Praca pszczół nie do przecenienia

W 2016 r. ule stanęły na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament